Programme of ESOP

MONDAY, March 29

9.00
9.30
Welcome
9.30
10.30
ESOP Invited Talk
Peter O'Hearn, Queen Mary, University of London
Resources, Concurrency and Local Reasoning
Session chair:  David Schmidt
10.30
11.00
Coffee
11.00
12.30
ESOP
Abstract Interpretation

Session chair:  Radhia Cousot

Relational Abstract Domains for the Detection of Floating-Point Run-Time Errors
Antoine Miné (École Normale Supérieure de Paris, F)

Strong preservation as completeness in abstract interpretation
Francesco Ranzato and Francesco Tapparo (Università di Padova, I)

Static Analysis of Digital Filters

Jérôme Feret (École Normale Supérieure de Paris, F)
12.30
14.30
Lunch
14.30
16.00
ESOP
Modular and Staged Languages

Session chair:  David Schmidt

Sound and Decidable Type Inference for Functional Dependencies
Gregory J. Duck (University of Melbourne, AU), Simon Peyton-Jones (Microsoft Research, UK), Peter J. Stuckey (University of Melbourne, AU), Martin Sulzmann, (National University of Singapore, SG)

Call-by-Value Mixin Modules: Reduction Semantics, Side Effects, Types
Tom Hirschowitz (École Normale Supérieure de Lyon, F), Xavier Leroy (INRIA Rocquencourt, F), J. B. Wells (Heriot-Watt University, UK)

ML-like Inference for Classifiers
Cristiano Calcagno (Imperial College, UK), Eugenio Moggi (Università di Genova, I), Walid Taha (Rice University, USA)
16.00
16.30
Coffee
16.30
18.00
ESOP
Constraint, Logic, and Pattern Programming

Session chair:  Germán Puebla

From Constraints to Finite Automata to Filtering Algorithms
Mats Carlsson and Nicolas Beldiceanu, (Swedish Institute of  Computer Science Uppsala, S)

A Memoizing Semantics for Functional Logic Languages
Salvador España-Boquera, Vicent Estruch  (Technical University of Valencia, E)

Adaptive Pattern Matching on Binary Data
Per Gustafsson and Konstantinos Sagonas (Uppsala University, S)
Evening Reception

TUESDAY, March 30

9.00
10.00
FASE Invited Talk
Gruia-Catalin Roman(Washington University, USA)
A Formal Treatment of Context-Awareness
Session chair:  Tiziana Margaria and Michel Wermelinger
10.00
10.30
Coffee
10.30
12.30
ESOP
Spatial Logics

Session chair: 
Joshua Guttman

Compositional Analysis of Authentication Protocols
Michele Bugliesi, Riccardo Focardi, and  Matteo Maffei (Università Ca' Foscari di Venezia, I)

A Distributed Abstract Machine for Boxed Ambient Calculi
Andrew Phillips, Nobuko Yoshida, and Susan Eisenbach (Imperial College, UK)

A Dependently Typed Ambient Calculus
Cedric Lhoussaine and Vladimiro Sassone (University of Sussex, UK)

A Control Flow Analysis for Safe and Boxed Ambients
Francesca Levi (Università di Genova, I), Chiara Bodei (Università di Pisa, I)
12.30
14.30
Lunch
14.30
16.30
ESOP
Distributed Programming

Session chair: 
Markus Müller-Olm

Linear Types for Packet Processing
Robert Ennals, Intel Research,Richard Sharp and Alan Mycroft  (Cambridge University, UK)

Modal Proofs As Distributed Programs
Limin Jia and David Walker (Princeton University, USA)

ULM, A Core Programming Model for Global Computing
Gerard Boudol (INRIA, Sophia Antipolis, F)

A Semantic Framework for Designer Transactions
Jan Vitek, Suresh Jagannathan, Adam Welc, Antony L. Hosking (Purdue University, USA)
16:30
17.00
Coffee
17.00
18.30
ESOP
Logics and Typing

Session chair:  David Schmidt

Semantical Analysis of Specification Logic, An Operational Approach
Dan Ghica (Oxford University, UK)

Answer Type Polymorphism in Call-by-name Continuation Passing
Hayo Thielecke (University of Birmingham, UK)

System E: Expansion Variables for Flexible Typing with Linear and Non-linear Types and Intersection Types
Sebastian Carlier, Jeff Polakow, J. B. Wells (Heriot-Watt University, UK), A. J. Kfoury (Boston University, USA)

WEDNESDAY, March 31

9.00
10.00
ETAPS Invited Talk
Serge Abiteboul (INRIA-Rocquencourt, F)
Distributed information management with XML and Web services
Session chair:  José Fiadeiro
10.00
10.30
Coffee
10.30
12.30
ESOP
Security

Session chair:  Pierpaolo Degano

A Hardest Attacker for Leaking References
Rene Rydhof Hansen (Technical University of Denmark, DK)

Trust Management in Strand Spaces: A Rely-Guarantee Method
Joshua Guttman, Javier Thayer, Jay Carlson, Jonathan Herzog, John Ramsdell, Brian Sniffen (MITRE Corporation, USA).

Just Fast Keying in the Pi Calculus
Martin Abadi (University California Santa Cruz, USA), Bruno Blanchet (École Normale Supérieure de Paris, F, and Max-Planck Institut für Informatik Saarbrücken, D), Cédric Fournet (Microsoft Research Cambridge, UK)

Decidable Analysis of Cryptographic Protocols with Products and Modular Exponentiation
Vitaly Shmatikov (SRI International, USA)
12.30
14.30
Lunch
14.30
15.30
FOSSACS Invited Talk
Hubert Comon (École Normale Supérieure de Cachan, F)
Intruder Theories
Session chair:  Igor Walukiewicz
16.30
17.00
Coffee
17.00
18.30
ESOP
Validation

Session chair:  Markus Müller-Olm

Functors for Proofs and Programs
Jean-Christophe Filliatre and Pierre Letouzey (LRI-CNRS Université Paris-Sud, F)

Extracting a Data Flow Analyser in Constructive Logic
David Cachera, Thomas Jensen, David Pichardie, Vlad Rusu (IRISA and University of Rennes, F)

Canonical Graph Shapes
Arend Rensink, University of Twente
Evening ETAPS DINNER