Programme of Friday, April 2

9.00
10.00
ETAPS Invited Talk
Robin Milner (Cambridge University, UK)
A Grand Challenge: Theories for Global Ubiquitous Computing
Session chair: Fernando Orejas
10.00
10.30
Coffee
10.30
12.30
CC
Optimization

Session chair:  Ras Bodik

Region-based partial dead code elimination on predicated code
Qiong Cai, Lin Gao, Jingling Xue (University of New South Wales, Sydney, AU)

Value-based partial redundancy elimination
Thomas VanDrunen and Antony L. Hosking (Purdue University, USA)

Increasing the applicability of scalar replacement
Byoungro So (IBM T.J. Watson Research Center, USA) and Mary Hall (University of Southern California, USA)

Reducing the cost of object boxing
Tim Owen and Des Watson (University of Sussex, Brighton, UK)
FOSSACS
Analysis of Computation

Session chair:  Roberto Di Cosmo

A Denotational Account of Untyped Normalization by Evaluation
Andrzej Filinski (DIKU, DK) and Henning Korsholm Rohde (BRICS, DK)

Hypergraphs and Degrees of Parallelism: A Completeness Result
Antonio Bucciarelli and Benjamin Leperchey (PPS, F)

Strong normalization of lambda-bar-mu-mu-tilde-calculus with explicit substitutions.
Emmanuel Polonovski (PPS, F)

Soft Lambda-Calculus: A Language for Polynomial Time Computation
Patrick Baillot and Virgile Mogbil (University Paris XIII, F)
TACAS
Temporal Logic

Session chair:  Kim Guldstrand Larsen

Solving disjunctive/conjunctive boolean equation systems with alternating fixed points
Misa Keinänen (Helsinki University of Technology, SF), Jan Friso Groote (Eindhoven University of Technology, NL)

How Vacuous is Vacuous?
Marsha Chechik, Arie Gurfinkel (University of Toronto, CDN)

A Temporal Logic of Nested Calls and Returns
P. Madhusudan,  Rajeev Alur (University of Pennsylvania, USA), Kousha Etessami (University of Edinburgh, UK)

Liveness with Incomprehensible Ranking
Amir Pnueli (Weizmann Institute, IL), Yi Fang (New York University, USA), Nir Piterman (Weizmann Institute, IL), Lenore Zuck (New York University, USA)
SPIN
12.30
14.30
Lunch
14.30
16.30
CC
Code Generation and Backend Optimizations

Session chair:  Thomas Gross

FFT compiler techniques
Stefan Kral, Franz Franchetti, Juergen Lorenz, Christoph W. Ueberhuber, and  Peter Wurzinger (Vienna University of Technology, A).

Widening integer arithmetic
Kevin Redwine and Norman Ramsey (Harvard University, USA)

Stochastic bit-width approximation using Extreme Value Theory for customizable processors
Emre Ozer, Andy P. Nisbet, David Gregg (Trinity College, Dublin, IRL)

Using multiple memory access instructions for reducing code size
Neil Johnson and Alan Mycroft (University of Cambridge, UK)
FOSSACS
Spatial Logics and Game Semantics

Session chair:  Anuj Dawar

Decidability of Freshness, Undecidability of Revelation
Giovanni Conforti  and Giorgio Ghelli (Pisa University, I)

Behavioral and Spatial Observations in a Logic for the Pi-Calculus
Luis Caires (FCT/UNL, P)

Angelic Semantics of Fine-Grained Concurrency
Dan R. Ghica and Andrzej S. Murawski (Oxford University, UK)

A Game Semantics of Local Names and Good Variables
James Laird (University of Sussex, UK)
TACAS
Abstraction

Session chair:  Yassine Lakhnech

Guided Invariant Model Checking Based on Abstraction and Symbolic Pattern Databases
Kairong Qian, Albert Nymeyer (University of New South Wales, AU)

Numerical Domains with Summarized Dimensions
Denis Gopan, Frank DiMaio (University of Wisconsin, USA), Nurit Dor (Tel-Aviv University, IL), Thomas Reps (University of Wisconsin, USA), Mooly Sagiv (Tel-Aviv University, IL)

Symbolically Computing Most-Precise Abstract Operations for Shape Analysis
Greta Yorsh (Tel-Aviv University, IL), Thomas Reps (University of Wisconsin, USA), Mooly Sagiv (Tel-Aviv University, IL)

Monotonic Abstraction-Refinement for CTL
Orna Grumberg, Sharon Shoham (Israel Institute of Technology, IL)
SPIN
16.30
17.00
Short Break
17.00
18.30
CC
Compiler Construction

Session chair:  Gorel Hedin

Integrating the Soot compiler infrastructure into an IDE
Jennifer Lhotak, Ondrej Lhotak, and Laurie Hendren (McGill University, Montreal, CDN)

Declarative composition of stack frames
Christian Lindig (Universitaet Saarbruecken, D), Norman Ramsey (Harvard University, USA)
FOSSACS
Mobile Calculi

Session chair:  Ugo Montanari

SAFEDPI: a language for controlling mobile code
Matthew Hennessy (University of Sussex, UK), Julian Rathke (University of Sussex, UK) and Nobuko Yoshida (Imperial College, UK)

Strong Bisimulation for the Explicit Fusion Calculus
Lucian  Wischik (Bologna, I) and Philippa Gardner (Imperial College, UK)

Electoral Systems in Ambient Calculi
Iain Phillips  and Grazia Vigliotti (Imperial College, UK)
TACAS
Automata Techniques

Session chair:  Witold Charatonik

Omega-Regular Model Checking
Bernard Boigelot, Axel Legay, Pierre Wolper (Universite de Liege, B)

FASTer acceleration of counter automata in practice
Sebastien Bardin, Alain Finkel, Jerome Leroux (ENS Cachan, F)

From Complementation to Certification
Moshe Vardi (Rice University, USA), Orna Kupferman (Hebrew University Jerusalem, IL)
SPIN
18.30
19.00
Closing
Evening SPIN Dinner